VIII. FEHÉRVÁSZON FÜGGETLENFILM FESZTIVÁL 2011. november 18. - 19. A Szabadművelődés Háza Székesfehérvár, Fürdősor 3.
https://www.facebook.com/#!/event.php?eid=168767916547144
képek:
https://www.facebook.com/events/192269947523635/#!/media/set/?set=a.310695352276902.83552.209855099027595&type=1
Nov. 18. péntek 19.00-22.00 19.00-20.30 Válogatás a BUSHO Film Fesztivál programjából 20.30-22.00 Válogatás az 58. ORSZÁGOS FÜGGETLENFILM FESZTIVÁL programjából
Nov. 19. szombat16.00-02.00 16.00-17.15 Válogatás a BUSHO Film Fesztivál programjából 17.30-19.00 MAFSZ filmvetítés Válogatás az 58. ORSZÁGOS FÜGGETLENFILM FESZTIVÁL programjából
20.00-02.00 MÉHKASAULA EST 20.00-21.00 Vendégünk a veszprémi PANNONFÍLING Filmfesztivál 21.00-22.00 FEHÉRVÁRI FILMESEK (RÖVID)FILMJEI 11. 22.00-22.30 István Kántor Monty Cantsin?Amen!: Fehérvári vérontás architektúrális performance 23.00-24.00 Vízer Dániel: Looping movie tracks (One Man Show) 00.00-02.00 Fesztiválzáró táncest Méhkas dj-k: Elf, Zöld Épületdekor: Méhkas Dia Project Fesztiválbérlet: 500 Ft
Pár szó a múltról, jelenről és a jövőről 1998 őszén hirdettük meg először a Fehérvári Filmesek (rövid) Filmjei programot, így kívántunk bemutatkozási lehetőséget biztosítani a városban élő független filmeseknek. Akkor három alkotót kértünk fel, és az ő munkáikat láthatta a közönség. 2000 októberében rendeztük meg a második alkalommal a F.F.(r)F-t. Erre már felhívást írtunk ki, amire kilenc alkotó jelentkezett. Két évvel később tíz filmes alkotó 14 rövidfilmje futott a vásznon. 2004-ben már három naposra bővült a program, így egy kisebb fesztivállá alakult át, s Fehérvászon Függetlenfilm Fesztivál címmel hirdettük meg. A Fehérvári Filmesek (rövid) Filmjei program azóta ennek a rendezvénynek a részét képzi. Felkértük a Székesfehérváron időközben kialakult filmes műhelyeket egy közös bemutatkozásra. A Kodolányi Vizuális Alkotóműhely, a Hang-Szín-Tér Mozgókép Műhely, az Animono és a Kistitanik filmjeit vetítettük az évek során. Vendégül láttuk Csáki Lászlót, a Buharov testvéreket, és a szegedi Szuper 8. Nemzetközi Filmfesztivál mutatkozott be, a város filmbarátainak. Az idén 48 filmet vetítünk le, közte 9 film a felhívásunkra érkezett be. Egyesületünk egyik legfontosabb sikerének könyveli el ezt a programsorozatot, mely rangos filmes alkotókat mutatott be az elmúlt évek során. Ezt a folyamatot szeretnénk folytatni, és a jövőben is szeretnénk bemutatkozási lehetőséget biztosítani a klasszikus és modern technikával alkotó amatőr, független és profi filmeseknek. A fesztivállal szeretnénk motiválni a városban élő ill. a városhoz kötődő vizuális alkotókat színvonalas filmek készítésére, s bekerülni az országos jelentőségű, filmes kultúrát hirdető programok sorába. MAKE A fesztiválhoz mindenkinek jó szórakozást kívánunk!
RÉSZLETES PROGRAM 2011. november 18. péntek 19.00-20.30 Válogatás a BuSho Film Fesztivál programjából
Erik Rosenlund (svéd-dán): Sudd / Out Of Erasers / Elfogyott A Radír ’15
Te vagy az legutolsó, aki rájön, hogy a világ átalakul.
Zomborácz Virág: Valami Kék / Something Blue ’15
Alice és Mary osztálytársak voltak a kisvárosi gimnáziumban. Érettségi után elváltak útjaik: Mary kollégiumba ment, Alice pedig szerelembe esett és a majorban maradt. Alice esküvőjén találkoznak újra.
Roberto Perez Toledo (spanyol): Los Gritones / The Screamers / Kiáltozók ’2 Vannak helyek és pillanatok, amik kiáltozásra invitálnak…
Illés István: Track32 ’3
A rövidfilm egy narratív videóklip, egyetlen helyszínen játszódó, sűrített, szimbolikus adalék a férfi-nő kapcsolathoz – egyfajta görög tragédia, modern környezetbe szituálva. A helyszín egy forgalmas, több sávos autópálya. Az út két oldalán egy férfi és egy nő áll. Céljuk közel kerülni egymáshoz, a folyamatosan, két irányban gyorsan haladó autók akadályát leküzdve.
Alberto Dorado (spanyol): Perdido / Lost / Elveszve ’3
Ez a 3 perces rövidfilm Nyugat-Afrika végeláthatatlan, sivatagos tájaira visz minket. Amint odaérünk, találkozunk Saliouval, a nyolc éves szomáliai kölyökkel, aki úgy tűnik eltévedt. Épp ENSZ-járőrökkel találkozik. Szerencséjére? Egy fordulat a kamerával és máris láthatjuk a valóságot…
Kote Camacho (spanyol): La Gran Carrera / The Great Race / A Nagy Verseny ’7
1914-et írunk. A Lasarte versenypálya versenyt hirdet soha nem látott nyereményt kínálva a győztes lónak. A nyolc legjobb ló nevez a versenybe és rajongók, megrögzött fogadók, szerencsehajhászok gyűlnek a kontinens minden szegletéről, hogy részt vehessenek a versenyen.
Anca Miruna Lazarescu (német-román): Apele Tac / Silent River / Csendes Folyó 30’
Románia, 1986: Gregor és Vali menekülni akar. Szükségük van egymásra, de közös a bizalmatlanság egymás iránt. Egy éjszaka Gregor bizalmatlansága beigazolódik. A végén csak egyetlen remény marad.
20.30-22.00 Válogatás az 58. ORSZÁGOS FÜGGETLENFILM FESZTIVÁL programjából
Káldy László: Ponty 20’
„Ponty és harcsa még egy hétig Tilos!-Tudom Imre bácsi, tudom!”
Majoros Zsolt, Stefan Bolyky: Anya! 7’
Erdős Virág novellája alapján készült rövid játékfilm, egy anya-lánya kapcsolat, melyben a konfliktusok és viták képet adnak a valóságról.
10 A osztály: Homo ludens 10’
A gimnáziumi testneveléstanár jubileumot ünnepel, ezért a tornaórát egy kis játékkal kívánja feldobni. Nos, a játék nem éppen hétköznapi.
Gede Kata: Csinálhatok egy fotót? 9’
A film egy fiatal nőről szól, aki szeretetből hazudik saját édesanyjának. Elsősorban az ő életét akarja ezzel megkönnyíteni, de a háttérben saját életének sivársága is ott van. Folyamatos és hosszadalmas hazudozásaival ezt a sivárságot próbálja enyhíteni, kettős életet élve, hazudva anyjának és saját magának…
Halász Júlia, Mecseki Csaba: Süldők 3’
A falusi környezetben megjelenő szexualitás.
Adamkó Dávid, Holly Streekstra: Az Ellenség Nyelve 7’
Az Ellenség Nyelve egy rövid börtöntörténeten keresztül vizsgálja az önkifejezés azon rétegeit melyek képessé teszik az embert arra, hogy oldjon szorult helyzetén. A videóban a narrációt kísérő szimbolikus kéztartások, mudrák láncolatai hindu és buddhista meditációs elemekkel mesélnek egy az elhangzóval párhuzamos történetet.
Szőcs-Barta Ágnes, Szőcs Dávid: Egy ház élete 4’
Ez a film egy házról szól és ezzel együtt rólunk, ahogy az élet viszontagságain átmegyünk. /Amikor felépül, a gyerekkor és a derűs növekedés, amikor benépesül a kamaszkor gondtalansága, a háború a felnőttkor nehézségei, amikor újraépül az öregkor szépségei./ A zenékkel is ezt követtük nyomon.
Szombath Máté: Kopasz Csirke 4’
Judit és Gyuri korai házassága tönkre megy nem sokkal a gyerekvállalás után. A válás erősen befolyásolta a kisfiú személyiségét. A film az elvált szülők gyerekeinek generációjáról szól. Megfosztottakként nőttek fel és lett, ami lett belőlük.
Monhalt Ákos: Reality Star 14’
Rácegrestől Hollywoodig, avagy két fantasztikus tehetség hihetetlen története. 2011. november 19. szombat 16.00-17.15 Válogatás a BuSho Film Fesztivál programjából Schwechtje Mihály: Ünnep 15’ Egy tavaszi hétköznap egy nő leszólítja a 12 éves fiút a villamosmegállóban, hogy segítsen neki hazacipelni a táskáit. Valamiért képtelen nemet mondani a fiú, noha igen kényelmetlen a helyzet, ráadásul az anyja megmondta, hogy ne álljon szóba idegenekkel.
Kárpáti György Mór: Erdő 12’ Az erdőben gyilkosság történik. Balázs ijesztően közel kerül az ügyhöz. Az élmény egyre jobban nyugtalanítja.
Simonyi Balázs: Finálé 8’ Két férfi, egy eset, egy este!
Attila Bertóti (magyar-román): Ariadné Fonala 9’ Ariadne, Thesus és a Minotaurusz igaz története.
Guilhad Emílio Schenker (izraeli): Laval/ White / Fehér 28’ Az új női börtönőr „Fehér Tortúra” szerelembe esik az egyik elítélttel, anélkül, hogy az tudna a nő létezéséről. Amikor a férfi a végső ítélettel néz szembe, a nőnek választania kell: az érzelmeire hallgat vagy az elkötelezettségére börtön szabályai iránt. 17.30-19.00 Az 58. ORSZÁGOS FÜGGETLENFILM FESZTIVÁL díjnyertesei Dudás Balázs: Lakótársat keresünk! 8’
Egyik délután új lakótárs érkezik két fiatal albérletébe.
Dudás Balázs: Fekete özvegy 4’
Egyszer volt, hol nem volt egy öregasszony, aki sokat nézte a TV-t.
Besnyő Dániel, Kálmán Mátyás, Fogarasi Gergely: +36 16’
A +36 egy egyedi látásmódú, olykor profán alkotás, amely az országimázs filmekre reflektáló, ám meghökkentő stílusban vezet körbe minket a hazai tájon.
Papp Barnabás, Iván István: Ásó, kapa 6’
Minden szerelem áldozattal jár.
Visky Ábel: Csobbanás 6’
Egy öregember kitakarít egy hatalmas, elhagyott úszómedencét. Munkája végeztvel megenged egy rozsdás csapot, hogy vízzel töltse fel azt. Minden jel arra mutat, hogy valami igazán lényeges eseményre készül. Valamire, amit egy élet folyamán csak egyetlenegyszer lehet megtapasztalni.
Szilágyi Zsófia: Fogságban19’
Andersen híres meséjének feldolgozása 7-8 éves gyerekekkel, akik a ruhaimádó császár börtönében találják magukat. A film a Kerekasztal Színházi Nevelési Központ előadása alapján készült.
Pünkösti Laura: Játékszer 13’
A film egy patriárchális család hétköznapi titkaiba enged betekintést.
Lichter Péter: Kazetta 10’
Egy általános iskolai kirándulás során rögzített hangfelvétel adja a dokumentumfilm alapját.
Bán Attila: Szufla 8’
Tóparti szerelmi háromszög, kifulladásig.
20.00-21.00 Vendégünk a veszprémi PANNONFÍLING filmfesztivál
Király Tamás, Kiss ’Gravi’ András: Határvidék 6’ Egy borzongató, magára hagyásos gyilkosság ihlette a filmet. Szó szerint csak ihlette, mivel az eset maga hiányzik a filmből. Ami van helyette: hálóba csavarodott legyet elkapó pók, korhadó deszkák, véget nem érő sámánisztikus dobszó … Balogh János, Csóka Miklós: Aranypart 4’20 A meghitt családi videóink nem mindig tükrözik a valóságot.
Fogarasi Gergely: Utóirat 7’ Egysnittes darab a XX. századról. Nyolc percben végigrohan az elmúlt száz év legfontosabb magyarországi eseményein.
Lars Henze: Mein Sommer 4’ Nyár, hőség. Egy idős férfi talál egy focilabdát, ami eszébe juttatja fiatalságát.
László Gábor: Neonfényes Budapest 3'30 Neonfényes Budapest, oly csodás, ha jön az est…
Systron Digital Pictures, Delta - Triangle Pictures: EXCAVATOR 5' Felderítősdi, pilótásdi: ha a gyerek csinálja, az csak játék, ha már a felnőtt, akkor Háború.
Kövi Gergő, Babai István: Konstans 15' Péter talán elkövetett valamit előző életében; talán csak a világmindenség tolt ki vele – mindenesetre amint megtalálja és ágyba viszi a nőt, akiről egész életében álmodott, azonnal el is veszíti. Szó szerint: a nő eltűnik, mintha sosem létezett volna, Péter pedig a világ egy távoli pontján eszmél.
Orbán Koppány, Orbán Zalán: A végső kérdés 8'30 Örkény István egyik egyperces novelláját dolgozza fel a film, A végső kérdést. Ül egy férfi a szobában, és váratlanul egy gyilkos rátöri az ajtót…
Szőke Péter Jakab: Kapolcs 3’30 Kapolcson, a Művészetek Völgyében készült super 8-as kisfilm egy baráti társaság légkörében, kenyérlángos és fazekak helyett arcok és mozdulatok egy esős hétről.
Fehérvári filmesek (rövid) filmjei 11. 21.00-22.00
Nádi Bogi: A kis e története 2010 (stop motion animáció) 1’52’’ A kis e története egy zenés és képi játékokkal kísérletezett stop-motion animáció 2 percben. Budapest Ragtime Band - Sheik Of Araby zenéjére.
Gellár Csaba: Sötétség 2010 (animáció) 5’11’’
„Volt Egyszer egy sötétség...” gyerekfilm Máté Angi meséjéből
Bárdos Attila – Gellár Csaba: Az új fiú 2010 (animáció) 2’45’’
Bármilyen nehéz is az első nap, vágj hozzá jópofát.
Arany Gold Zoltán: Ödön 2011 (stop motion ) 10’4’’
Mozdulatspecifikus nonverbális kapcsolódások és kinezikus mozgások kommunikációi a társadalmi zónák atmoszférájában...
G4aleri84: Gyöngyöspata projekt
A g4aleri84 street art csoport gerillaakciója a fasizmus ellen.
Tóth Richard: 3 perc az élet 2011 (fikció) 4’11’’
Amikor minden nap ugyanúgy ébred az ember, ugyanazt érzi és csak megy a mókuskerék, valahogy senki sem foglalkozik önmagával. Menekülünk, elbújunk a problémák elől. Filmbeli "hősünk" is ebben a cipőben jár.. Amíg meg nem változik minden... másodpercek alatt felborul az élete, az érzései. Minden jól bevált dolog a mókuskerékben.
Acsai N. Ferenc: Anyám könnyű álmot ígér (fikcio) 6’20’’
Ha feltesszük, hogy egyes szokások örökletessé válhatnak - és tudjuk, hogy ez néha csakugyan megtörténik -, akkor a szokások és az ösztönök között már annyira nagyfokú lesz a hasonlóság, hogy a kettőt meg se lehet egymástól különböztetni.
Csapó Dániel – Navarrete Ádám: Meseváros 2011 (stop motion) 3’25”
Székesfehérvár befestve színes üvegdiákkal, a Méhkas Dia Project jóvoltából. A külvárostól a belvárosig, az utóbbi három év lokális vetítései összefűzve.
István Kántor Monty Cantsin?Amen!: Az özvegy és a szökevény 2011 (video) 9’27’’
Miközben a világot háborúk pusztítják, valahol Lengyelországban, egy romba dőlt házban az özvegy a boldogságról ábrándozik.
22.00-22.30 István Kántor Monty Cantsin?Amen!: Fehérvári vérontás
Istvan Kantor Monty Cantsin? Amen! a mai média és performance művészet egyik vezéralakja, aki az Új Magyar Képtár meghívására tartózkodik Fehérváron, vetítéssel egybekötött akciót mutat be, melyben saját vérét is felhasználja konvulziv neo-punk mű elkészítéséhez. Zaj, pózolás, sex, játékos gesztusok és felforgató szövegek jellemzik Kantor munkáját. A vért alakítja arannyá.
22.30-23.30 Vízer Dániel: Looping movie tracks (One Man Show)
A fesztiválhoz igazodva elsősorban filmzenék lesznek műsoron, a megszólaló dallamok egy énekhang, egy mikrofon és néhány különleges effekt segítségével nyernek formát, jazztől az elektronikus tánczenéig.
23.30.- 02.00 FESZTIVÁLZÁRÓ TÁNCEST
Elf, Penguin Sound System (Dj Zöld)
VENDÉGEINK:
MAFSZ 1931 tavaszán budapesti alkotók álltak össze először, és megalakították a MAFSZ jogelődjét az Amatőr Mozgófényképezők Egyesületét. Ezután minden gyorsan történt. Sikerrel szerepeltek nemzetközi fesztiválokon, az Egyesület látogatói között hercegek is voltak még (pl. József Főherceg), memorandumuk nyomán a Vallás- és Közoktatási Minisztérium bevezette az oktatásban a keskenyfilm használatát (1932), s kezdeményezésük nyomán alakult meg a Nemzetközi Amatőrfilm Szövetség (UNICA - Union Internationale du Cinema d`Amateur) 1937-ben. Az egyesület szépen fejlődött, terjeszkedett, végül országos szervezetté nőtte ki magát. 1938-ban egy névváltoztatást követően megalakult a Magyar Amatőrfilm Szövetség. 1934-től saját lappal rendelkeztek, ekkor alapították a Pergő Képeket, ami 1944-es megszűnéséig a mozgalom legfőbb szellemi háttere volt. Saját székházuk volt vetítőteremmel, klubbal és archívummal, rendszeresen tartottak szakmai előadásokat és vetítéseket egymás munkáiból. A háború alatt egy jelentős dokumentumfilmes irányzat is elindult. Persze egy-két kivételtől eltekintve passzióból, a szó legnemesebb értelmében vett kedvtelésből filmeztek, még akkor is, ha komoly igényeket támasztottak magukkal szemben. Éppen ez volt a háború után a legfőbb érv a mozgalom újjászervezése ellen. ''Polgári játékszernek'' nemigen volt helye az ötvenes években a maga békebeli életszemléletével, világával és igényével. Hosszú halotti csend következett. A filmkészítési vágy azonban nem hagyott alább. Sok hivatalos akadály elhárítása után 1966. januárjában újraalakulhatott a Magyar Amatőrfilm Szövetség. Ezt az időszakot, a 60-as éveket ma már az amatőrfilmezés aranykorának hívják a régiek, s egyre többen a fiatalok is, akiknek módjukban áll az akkori műveket megnézni. 1981-ben a Szövetség hatalmas sikerrel megrendezte az UNICA világfesztiválját Siófokon. 1989-ben az országos közgyűlés határozott a Szövetség nevének megváltoztatásáról, az új név: Magyar Független Film és Video Szövetség.
BUSHO NEMZETKÖZI RÖVIDFILM FESZTIVÁL
Kérsz egy ®övidet?
A fiatal filmesek összefogásában 2004 őszén létrejött fesztivál eredetileg a rövidfilmes kategóriában tátongó űrt volt hivatott betölteni, aztán az évek során derült ki, hogy tulajdonképpen itt sokkal többről van szó. Rekordsebességgel a 3. fesztivál meghozta az igazi nemzetközi áttörést, melyen már 45 ország képviseltette magát 2007-ben. A BuSho név egy szójáték eredménye (Budapest Short – budapesti rövid), mely azonban egy tradicionális dél-magyarországi népszokásra, a télűző Busójárásra utal. Az évek folyamán egyik legfőbb feladatunknak tekintjük a Közép-Kelet Európai audiovizuális szektor kulturális identitásának felzárkóztatását, fejlesztését, valamint bemutatását világszerte, mely megkönnyítheti a szakemberek piacra jutását. Fiatal alkotóknak szeretnénk lehetőséget biztosítani a bemutatkozásra, az önmegvalósításra, ezáltal egy közösen megszülető új európai érték létrehozására. A fikciós, animációs és kísérleti kategóriákban nevezett alkotások száma folyamatosan növekszik, 2011-ben 962 rövidfilmmel kellett megbirkóznia az előzsűrinek, melyből minden évben nagyjából 90 kerül a Nemzetközi Zsűri, valamint az Országos Diákzsűri elé! A versenyprogram mellett azonban panoráma vetítések, fesztiválok válogatásai, filmes iskolák bemutatói és különböző workshopok színesítik a programot. Várunk mindenkit szeptember első hetében Európa szívében, Budapesten. Gyere és szippants egy kis kultúrát! Részletek, szabályzat, online nevezés: www.busho.hu! Nevezési határidő minden évben: április 30!
Mi az a Pannonfíling?
A Pannonfíling Mozgóképes Találkozó megrendezésének ötlete még 2005 nyarán pattant ki néhány filmőrült fejéből, egyrészt mert odavannak az amatőr rövidfilmekért, másrészt mert egy kis pezsgést akartak vinni a dunántúli (és ezáltal természetesen a veszprémi) kulturális életbe. A találkozó lényege „minden, ami pannon” – úgy is, mint „madeinhungari”, a filmnyelv révén a legvidámabb barakkból bármi, ami a pannon életérzésről eszünkbe jut és filmnyelven megfogalmazható. Megragadni a magunk és a hely szellemét, asszociálni, értelmezni, kifejezni mindazt, amit megélünk és megérzünk ebben a miliőben – ez a Pannonfíling célja.
István Kántor Monty Cantsin?Amen!
A Montreálban élő nemzetközi hírű média és performance művész a nyár vége óta a város vendégszeretetét élvezi. A mostani architektúrális performaceval búcsúzik a városunktól.
Vízer Dániel
Vízer Dániel jazzének előadóművész, zenész. Gyerekkora óta rajongója az énekhangnak, minden érdekli, ami az emberi hangszál által létrehozható. 10 éves kora óta szinte megszakítás nélkül énekel kórusokban, az improvizáció pedig középiskolában fertőzte meg. Kísérletező kedvű muzsikus, zenei ízlése igen szerteágazó, a metálzenétől az operáig, a népzenétől a drum and bassig rengeteg műfaj rajongója, előszeretettel hozza össze az egymástól távolinak tűnő stílusokat. Zenekara, a Vízer Trió (melyet megújítani készül) is e koncepció mentén halad.
Szervezők:
Méhkasaula Kulturális Közhasznú Egyesület FMMK Művészetek Háza Magyar Független Film és Videó Szövetség A Szabadművelődés Háza
Támogatók:
Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzata MMKA Művészetek Háza A Szabadművelődés Háza
|