MUNKAOLDAL BELSŐ HASZNÁLATRA
ITT CSAK AZ OPERATÍV SZERVEZÉS INFORMÁCIÓI TALÁLHATÓAK
6. FEHÉRVÁSZON FÜGGETLENFILM FESZTIVÁL 2009. november 20. - 21. A Szabadművelődés Háza Székesfehérvár, Fürdősor 3.
Nov. 20. péntek 18.00-23.00 IDŐKET BE KELLENE LŐNI SZÜNETEKKEL Belépő: 500 Ft
18.00. animono animációs filmkészítő műhely filmjei
19.00 A szegedi super 8 mm nemzetközi filmfesztivál filmjei
20.00 Válogatás az 56. ORSZÁGOS FÜGGETLENFILM FESZTIVÁL programjából
Nov. 21. szombat 14.00-19.00 Belépő: 500 Ft
14.00-19.00 A MAFSZ film vetítés Válogatás az 56. ORSZÁGOS FÜGGETLENFILM FESZTIVÁL programjából
20.00-02.00 MÉHKASAULA EST Belépő: 800 Ft
20.00-21.00 Kiállítás megnyitó Közben s8 vetítések eredeti film szalagokról 21.00-22.30 FEHÉRVÁRI FILMESEK (RÖVID)FILMJEI 9.
22.30-23.30 Pozwakovsky koncert
23.30-02.00 Fesztiválzáró táncest Méhkas dj-k
Pár szó a múltról, jelenről és a jövőről
1998 őszén hirdettük meg először a Fehérvári Filmesek (rövid) Filmjei programot, így kívántunk bemutatkozási lehetőséget biztosítani a városban élő független filmeseknek. Akkor három alkotót kértünk fel, és az ő munkáikat láthatta a közönség. 2000 októberében rendeztük meg a második alkalommal a F.F.(r)F-t. Erre már felhívást írtunk ki, amire kilenc alkotó jelentkezett. Két évvel később tíz filmes alkotó 14 rövidfilmje futott a vásznon. 2004-ben már három naposra bővült a program, így egy kisebb fesztivállá alakult át, s Fehérvászon Függetlenfilm Fesztivál címmel hirdettük meg, a Fehérvári Filmesek (rövid) Filmjei azóta ennek a rendezvénynek a részét képezi. Felkértük a Székesfehérváron időközben kialakult filmes műhelyeket egy közös bemutatkozásra. A Kodolányi Vizuális Alkotóműhely és a Hang-Szín-Tér Mozgókép Műhely bemutatkozása volt az első napon. Másnap a F.F.(r)F. vetítésen 17 filmes munkáit vetítettük. Ettől az esztendőtől kezdve, a fokozódó érdeklődésre és a mozgóképes alkotók aktivitására való tekintettel, évi rendszerességgel jelentkezünk fesztiválunkkal és benne a fehérvári rövidfilmekkel. Időközben nagyon jó kapcsolatot alakítottunk ki a Magyar Független Film és Videó Szövetséggel (MAFSZ), a székesfehérvári filmek egyre fontosabb részét képezik a szövetség szemléinek. 2005 októberében 54 rövidfilm (és egy diafilm) futott a vásznon a két nap alatt. Ebből 32 volt fehérvári alkotás, a többit a meghívott budapesti vendégek műhelyéből válogattuk. 2006-ban 57 film pörgött, a fesztiválon. Kiemelt program volt a MAFSZ 75. éves jubileuma, aminek apropóján egy kiállítást rendeztünk, és vendégül láttuk a szövetség vezetőségét is. 2007-ben 68 filmet válogattunk be a fesztiválra, és a jól bevált recept szerint állítottuk össze programot. A 2006-2007 év legjobb független filmjei mellett - az elmúlt 76 év legjobb magyar független/amatőr filmjeiből vetítünk egy átfogó válogatást, felhasználva a MAFSZ archívumának gyöngyszemeit. Vendégül láttuk továbbá Csáki Lászlót, aki képregény - kiállítását kísérte Székesfehérvárra, és természetesen egy csokorra való filmet is megnézhettünk tőle. Tavaly vendégül láttuk a Buharov testvéreket, akiktől levetítettünk 11 filmet, az 55. MAFSZ szemléből 34 filmet válogatunk be, s még 12 fehérvári filmet vetítettünk le.
Egyesületünk egyik legfontosabb sikerének könyveljük el ezt a programsorozatot, mely rangos filmes alkotókat mutatott be az elmúlt évek során.
Ezt a folyamatot szeretnénk folytatni, és a jövőben is szeretnénk bemutatkozási lehetőséget biztosítani a klasszikus és modern technikával alkotó amatőr, független és profi filmeseknek.
A fesztivállal szeretnénk motiválni a városban élő ill. a városhoz kötődő vizuális alkotókat színvonalas filmek készítésére, s bekerülni az országos jelentőségű, filmes kultúrát hirdető programok sorába.
Dudás Miklós – Szepesi Imre
MŰSORREND
2009. november 20.
Nemzetközi Super 8mm Fesztivál - Szeged
filmek listája (PÉNTEKI VETÍTÉS DVD-RŐL)
-2009-
A legjobb magyar film Félálom (Light-sleep) Rendező: Lichter Péter Magyarország, 2009 Kísérleti, 6’ Egy kisfiú félálombeli képzelgéseit az ébredés zavaró körülményei roncsolják szét. Talált nyersanyagok összemontírozása a celluloid kémiai reakcióival.
A zsűri által megemlített alkotás A Schneider-betegség (Die Schneider Krankheit) Rendező: Javier Chillon Spanyolország, 2008 Sci-fi, 10’ Az ötvenes években járunk, egy szovjet űrrepülőgép lezuhan Nyugat-Németországban. Az egyedüli utas, egy kozmonauta csimpánz halálos vírust terjeszt el az egész országban…
Közönségdíjas alkotások
More Control Rendező: Steve Daniels USA, 2008 Videoklip, 6’ Egy indie-zenekar, a The Heist and The Accomplice elmegy egy elhagyatott moziépületbe, hogy ott forgassa le első videoklipjét, de hirtelen egy ijesztő, formátlan fekete alak kezdi üldözni őket.
Mechanikus Egér találkozása a 7-es robottal (Clockwork Mouse Meets Robot 7) Rendező: Charlie Blackfield Nagy-Britannia, 2008 Animációs film, 2’ Mechanikus Egér, a rendező első filmtrilógiájának szemtelen hőse, újra elszabadul. Ám egyszer csak jön a 7-es robot, az ő küldetése a dolgok helyre állítása.
Pazza Rendező: Marco Marchesi Olaszország, 2008 Videoklip, 3’ Egy elhagyatott környéken a stoppolás a legrosszabb választás. A zsüri külön díja Erbarme Dich Rendező: David Hansenne Belgium, 2006 Kísérleti film, 10’ Állóképek – filmkockák - visszafelé az időben. Költői, megható, elgondolkodtató alkotás.
Stefan Möckel a” sztárunk”
Soldat (soldier, soldier) Rendező: Stefan Möckel Németország, 2002 Zenés, kísérleti 2’ A katona, aki mindig lő…
Dzsungel (Dschungel) Rendező: Stefan Möckel Németország, 2001 Animációs film, 1’ 15 A dzsungel ezer színe.
Amerikai tojás (Amerikanisches Ei) Rendező: Stefan Möckel Németország, 2002 Politikai film, 2’ Egy tojást elpusztítanak.
Rémisztő muffinok (Scary Muffins) Stefan Möckel Németország, 2002 Játékfilm, 1’ Szeretem a muffint.
Az én kis kertem (Mein kleiner Garten) Rendező: Stefan Möckel Németország, 2001 Kísérleti film, 0’ 17 Történet egy kis kertről.
További filmek
Szent füst (Holy Smoke) Rendezők: Ollie Kristian, Verner Freeson Nagy-Britannia, 2008 Dráma, 4’ Egy olvasás-mániás fiú megvakul, amikor az olvasólámpája felrobban. Később aztán rájön, hogy a lapok elszívásával képes újra „olvasni”, a szavakat így ugyanis a fejében hallja.
Tachofóbia (Tachophobia) Rendező: Felszeghy Ádám Magyarország, 2006 Művészfilm, 4’ Rövidfilm egy srácról, aki fél a sebességtől.
Lulu Rouge: Bless You Rendező: Jimmy Falinski Kornhauser Dánia, 2008 Videoklip, 4’ Fekete-fehér Super 8-as videoklip, „főhőse” egy pályaudvarokon és aluljárókban csellengő hajléktalan gyermek.
Szürke kód (Code Grey) Rendező: Rob Wickings Nagy-Britannia, 2008 Paródia, 4’ Egy tűzszerész igen nehéz helyzetbe kerül, amikor a „vágd el a piros drótot” rész jön… Mit csináljon az ember akkor, amikor szemcsés fekete-fehérben vették fel, és nem tudja megmondani, melyik drót melyik?
Super 8mm-es filmharcos (Super 8mm Film Fighter) Rendező: Stefano Nicoli Olaszország, 2009 Animációs film, 1' Tiszteletadás Dziga Vertov előtt. Egy Super 8-as kamera és egy videokamera elképesztő csatája.
6. Fehérvászon Függetlenfilm Fesztivál 56. MAFSZ Vetítési sorrend
(ITT ÁTRENDEZNI KELLENE A FEHÉRVÁRIHOZ) 2009. 11. 20. péntek 20.00-22.00
Lichter Péter, Farkas Gábor (Budapest): Álomrekonstrukció 1.1 (34 perc) Szőcs - Barta Ágnes (Budapest): Barát, feleség, anya (5 perc) Szőcs - Barta Ágnes (Budapest): Három fiú és egy bárány (3 perc) Szőcs - Barta Ágnes (Budapest): Felvétel (3 perc) Balogh Ferenc, Káldy László, Péter M. László (Szeged): Két gondnok a Tiszán (18 perc) Juhász Jozefa Ariella (Budapest): Christmas Conceit (3 perc) Boros Ferenc, Horváth Zoltán (Szombathely): Jégkirálynő (29 perc) Zsupkó László (Eger): Várakozás (4 perc) Zsupkó László (Eger): Szívás (2 perc) Mester Ákos, Vadon Zoltán (Torony): Coming soon (6 perc) Arató Péter (Pécs): Jack Warman (8 perc)
11 film
2009. 11. 21. szombat 14.00-19.00
Honti Gergely (Tiszaújváros): Vendég (9 perc) Korcsmáros András (Budapest): Irdatlan iroda (89 perc) Simonyi Balázs (Budapest) Mandarin (9 perc) Dér Asia (Budapest): Teleapátia (13 perc) Vargha Márk Péter, Virágh Ila (Budapest): Belső ablak (5 perc) Magyarok Nyulai (Budapest): Nyúl kétségbe esve keresi Sünt (2 perc) Kovárczi Béla András (Piliscsaba): Bűntelenül (5 perc) Bordás Róbert (Budapest): Az úton (42 perc) Monhalt Ákos (Pálfa): Rácegresi mesék (12 perc) Balogh János, Csóka Miklós, Németh Gergő, Takács Dániel (Sopron): Lépések (5 perc) Papp Barnabás (Budapest): A hízó (12 perc) Szirmai Márton (Budapest): Családi kör (3 perc) Káldy László (Kisbabot): Santo és a többiek (25 perc) Csuja László (Gödöllő): 3 emlék (3 perc)
14 film
Össz: 25 film
Fehérvári filmesek (rövid) filmjei 9. 2009. nov.29. 21.oo. (eddig beérkezett filmek) ITT VETÍTÉSI SORREND KELLENE
Acsai Ferenc: East Camino (9 perc) Gévai Bálint: Az aranyhal nem öregszik (4 perc) Farkas Szilárd: La Solitude (6 perc) Nagy Bálint Pál, Tósoki Attila: Egy óra a holnapért (5 perc) Tömör Gábor: Alternatív rekviem Kőszegi Tamás: Irigység (8 perc) Kőszegi Tamás: Béla bá (16 perc) Falvay Miklós: Graviter (5 perc) Becze Dóra: Valami más (1 perc) Szaller Péter: ásó kapa (8 perc) Zsupkó László: Factory (3perc)
Gévai Bálint (Székesfehérvár): Az aranyhal nem öregszik (4 perc) A film egy horgászról szól, kinek három életszakaszát ismerhetjük meg. Folyton próbálja kifogni az aranyhalat, de sosem sikerül neki. Végül megalázkodik, s megleli a nyugalmat…
Acsai Ferenc (Székesfehérvár): East Camino (9 perc) Az El Camino kelet-európai szakasza. Ezt, a nyugat-európaihoz hasonlóan, azok járják végig, „akik keresnek valamit, keresik önmagukat, keresik különféle kérdéseikre a választ.” Az East Camino viszont nem választás kérdése, nincs meghatározott indulási pontja, sem célja. Évtizedek óta folyamatosan nő a zarándokok száma, tavaly már megközelítette a 8 milliót.
Farkas Szilárd (Székesfehérvár): La Solitude (6 perc) „… hiába fürösztöd önmagadban, csak másban moshatod meg arcodat…”
Nagy Bálint Pál, Tósoki Attila: Egy óra a holnapért (5 perc)
Elkeseredés, kín, fájdalom. Ezeket az érzéseket érezheti főszereplőnk, aki végső elkeseredésében nem tudja, mihez kezdjen. Sötét helyen csak sötét gondolatok születhetnek. Nem is csoda, hogy a megoldás nem éppen ésszerű. Fegyvert ragad, és megpróbálja megoldani a problémáit.
Tömör Gábor: Alternatív rekviem Egy férfi rohan a folyosón, és különböző ajtókon ront be. Vajon keres valamit, vagy csak menekül valami elől? A film a halál végtelen körforgását mutatja be egy alternatív szemszögön keresztül.
Szaller Péter: ásó kapa (8 perc) Főhősünk problémájára vannak megoldási lehetőségek, de nem feltétlen a legjobb kerül megvalósításra…
FESZTIVÁLZÁRÓ TÁNCEST
Penguin Sound System (Dj Zöld)
"Je t'aime… moi non plus" - Szeretlek, én már nem! - TÁNCEST
Serge Gainsburg 1967-ben rövid, de annál forróbb kapcsolatot tartott fenn Brigitte Bardot-val, ennek a terméke, a több országban indexre tett címadó dal, mely a 69 année érotique (69, erotikus év)-re így is világsiker lett. El is indított egy folyamatot a témára érzékeny tánczenében, s világslágerek születtek.Ez idő tájt született James Brown: Sex machine jazzoid fukyja, Louie Vega: Jungle fever száma, s a sort folytathatnám, de inkább pörgetem az estén, a kor slágereit, bele-bele csempészve a hangulathoz illő pár mai kortársat (többek között Skeewif: Feelin’ fine, illetve Funky forty fives: Helles belles c. erotikus vokálú gyöngyszemeit, vagy Ralph Myerz Nikitáját).
Szepesi Imre lemezgyűjtő
VENDÉGEINK:
ANIMONO:
EZT MÉG VÁROM
super8mm:
A szegedi Super8-as mozgalom egy közkincs felmutatása érdekében A filmkultúra evolúciója egy olyan szakaszba érkezett, amikor a régi technikák reneszánsza köszönt be. A professzionális filmkészítõk soha nem fordultak el az egyszerûbb technológiáktól, a költségkímélõbb rendszerek néha még alkalmasabb eszköznek bizonyulnak a mûvészi mondanivaló kifejtésére. A filmmûvészet egy speciálisnak mondható ága a super 8-as filmezés, az ehhez kapcsolódó technológia és filmezési technika. A mai videókultúra mûvelõi sok esetben nem is tudják, hogy a házi filmkészítés alapjait a super 8-as (és 16-os) technika rakta le. Nyugat-Európában már évtizedek óta tapasztalható a super 8-as kultúra népszerûsége, amit számos filmklub és fesztivál bizonyít. Itthon is több olyan mûhely mûködik már melyek lényegében a super 8-as filmkultúra népszerûsítését tûzték zászlajukra. Fõleg egyetemi klubok, kisebb filmfesztiválok adnak lehetõséget e tevékenység kibontására. Szerencsére, a kortárs vizuális kultúra posztmodern jellege miatt, a filmmûvészet szerelmesei mindenre nyitottak, ráadásul a házi filmkészítés rohamos fejlõdésének és popularizálódásának köszönhetõen a super 8-as filmkultúra bázisa könnyen bõvíthetõ. A szegedi super 8-as mozgalom résztvevõi már több mint öt éve gyûjtik a szegeden fellelhetõ super 8 mm-es filmeket. Ma már az ország távoli pontjairól és külföldrõl is érkeznek megmentésre, archiválásra váró tekercsek. Elkezdõdött a rendelkezésre álló mintegy 170 órányi anyag digitalizálása és katalogizálása is. A filmek gyûjtésén túl a társaság filmeket is készít super 8 mm-es technikával és az elkészült filmek multimédia performanszaik háttereként is szolgálnak. A mozgalom célrendszere: 1. A Super 8-as filmkultúra népszerûsítése, ezen túlmenõen a vizuális kultúra fejlesztése (társadalmi dimenzió)
prezentációk performanszok médiaszereplések publikációk 2. A Super 8-as örökség menedzselése:
filmarchívum megteremtése (professzionális és amatõr filmek gyûjteménye) filmarchívum, adattár, katalógus az Interneten technikatörténeti gyûjtemény, múzeum hajdani super 8-as filmesek emlékiratainak rögzítése (videóinterjú) 3. A kortárs Super 8-as filmkultúra képviselete
bemutatkozási lehetõségek megteremtése: amatõr filmesek munkái, fiatal pályakezdõ rendezõk mûvei, közismert rendezõk munkái technikai ismeretek népszerûsítése, továbbképzések szervezése regionális, országos és nemzetközi kapcsolatrendszer biztosítása 4. Nemzetközi Super 8-as versenyfilm fesztivál beindítása 2006 szeptemberétõl a Szegedi Super 8 mm Fesztivál szervezõi bekapcsolódnak a Szegedi Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kar Modern Magyar Irodalom Tanszék Filmelmélet és filmtörténet szakirányú, gyakorlati képzésébe, szakmai és tudományos hátteret teremtve e közkincs számára. E munkában partnerséget ajánlott a Filmmúzeum Televízió is. A programok látványos bemutatása az évenként jelentkezõ fesztiválokon történik: Saját fesztiválok:
I. Super 8 mm Fesztivál, Szeged, 2002. május 25. II. Super 8 mm Fesztivál, Szeged, 2003. május 29.-június 1. III. Super 8 mm Fesztivál, Szeged, 2004. szeptember 9.-12. IV. Super 8 mm Fesztivál, Szeged, 2005. szeptember 8.-11. V. Super 8 mm Fesztivál, Szeged, 2006. szeptember 7.-10. VI.Super 8 mm Fesztivál Szeged, 2007 szeptember 6.-9. Egyéb fesztiválok, rendezvények:
Mediawave (Gyõr) 2005, 2006 Szegedi Ifjúsági Napok 2004, 2005, 2006, 2007 Thealter - Szabad Színházak Nemzetközi Találkozója (Szeged) 2005 A Szegedi Tudományegyetem kulturális fesztiváljai és konferenciái 2005, 2006, 2007 zEtna Kulturális Fesztivál (Zenta) 2004, 2005, 2006 Ágoston Lóránt (IM Geriub Gepleki Csoport) önálló kiállítása - nyitó performance IM Geriub Gepleki Csoport közös kiállítása - nyitó performance (Magyarkanizsa) 2006 Újhullám Fesztivál (Szolnok) 2006 3. Budapesti Tánc és Performance Fesztivál 2006 VOLT Fesztivál (Sopron) 2006 Antropológiai film forgatása Super 8-ra a Sziget Fesztiválon a Mediawave megbízásából 2006 Tűzraktér- Téli Fesztivál- Bp.- Sirály- s8 & Gepleki Performansz- kiállítás 2007 Gepleki kiállítás-s8 megnyitó- Törökkanizsa 2007 Reök palota megnyitó- homlokzat vetítés-s8 technikai kiállítás 2007 Anglia - Cambridge - super 8 fesztivál 2008 április
Pozvakowski.
EZT JAVÍTANI, AKTUALIZÁLNI KELL!!!!!!!!!!!!!!
2000-ben, Győrben alakul ki a zenekar mai felállása. A csapat fő vezérelve már ekkor a kísérletezés és a hangulati szélsőségek, melyet igyekeznek a koncertek során vizuális elemekkel is megtámogatni. 2002-ben – miután egy sikertelennek tűnő tehetségkutató versenyen mégis felfigyel rájuk a magyar Rádió egyik munkatársa – egy négy számos Ep-vel (Sinus) tesznek pontot az addigi munka végére. A hanganyagot a Magyar Rádió nyolcas stúdiójában rögzítik. Közös koncerteket adnak a neves szaxofon virtuózzal, Grencsó Istvánnal. A csapat kibővül egy vetítős taggal. A formáció nagy sikerrel debütál a 2003-as Mediawave fesztiválon. SzerediCs nyolc vetítőgépet zsúfol a színpad elé, a zenekar pedig játssza egyre karakteresebb zajzenéjét, melyben meghatározó szerepet kapnak olyan izgalmas elemek, melyeket akár posztrocknak is nevezhetünk. A műsorszám lassan hömpölyög, halad előre, néha egyhelyben áll; a zenéből zaj, a zajból zene lesz. A produkció egy bizonyos atmoszférát sugároz magából, ami inkább helyzet, pillanat megragadása, mint történetek sorozata, ám a játék nem esik a melankólia unalmas csapdájába. Bármely pillanatban ráronthat a gyanútlan hallgatóra egy elszabadult free jazz téma, fülsértő zaj vagy hangsúlyos gitárzúgás. A Sinus kizárólag promóciós célokat szolgál. Az anyag segítségével 2003 őszén - Trottel Records szárnyi alatt – a zenekarnak sikerül lebonyolítani első Európa turnéját. Tíz napon keresztül játszanak német, holland, belga klubokban és foglaltházakban. A csapat elkészült második stúdióanyagával, a lemez megjelenése után - előreláthatólag október 2-tól - ismét Európa turnéra indul.
dm-gitár, sampler-md sbstyn-bass zsmbr-dob SzerediCS-analóg vetítők 8’ 16’
|