Jamaikai rúzs
2008.03.08.
Rúzs Art Club Cafe
Várpalota, Honvéd u.1. (Jószer müvház)
belépő: 600 Ft program: vizual: 21. h. Jamaika zenei kultúrája kiállítás megnyitó www.mehkasaula.hu Méhkas Dia Projekt
audio: 22.h. ESCAPE koncert http://escapefrombabylon.net 24.h. Penguin Sound System tánczene
Részletes program:
2007 májusában, a JamBoryVár-on debütált a Jamaika Zenei Kultúrája kiállítás. Azóta láthatta már a NagySkaLand és a Fezen közönsége is. A mos az anyag a 4. helyszínére érkezett.
JAMAIKA ZENEI KULTÚRÁJA
A zenei antropológiai kutatások, ma Magyarországon gyerekcipőben járnak. Szerencsére a Jamaikai anyagnak sok a naratívája. E kiállítással be szeretném mutatni azt a széles spektrumot, ami e kis szigetről hatott, a XX. század globális könnyűzenéjére. A stílusok felvonultatása száraz szöveg lenne ezen a könnyed fesztiválon, ezért az alkalmazott grafikát (lemezborítók), és az antropológiai fotót (montázsok Jamaikai életképekből, kiemelve a zenéhez kapcsolódó fotókat) hívtam segítségül, hogy élvezetes és teljes legyen e kiállítás anyaga. Egy-egy tablót szükségszerűnek éreztem megjelentetni, az ideológiai (rastafari) és a pszichotrop (ganja) jellegzetességek miatt, amik jellemzőek a dalszövegekben. A montázsok összeállításába Nádi Boglárka, Halasi Barbara és Csiszár Orsolya segédkeztek.
Szepesi Imre MAKE
Escape /ska-reggae
A fehérvári zenekar 2004. szeptemberében alakult, zenei stílusjegyeik főleg a ska harmadik hullámához tartoznak,de az első és második hullám hatásai is érezhetőek zenéjükben. A néhol melankólikus dallamok között, pörgős, vidám ska-reggae muzsikával rázzák föl a lelkes közönséget. A banda jelenleg közel 50 budapesti és vidéki koncertet tudhat a háta mögött, mára a hazai ska-színtér szerves részévé váltak. 2006. szeptemberében a Fezen - Káosz tehetségkutatón a megtisztelő első helyen végeztek, majd ezt követően megjelent első demo-felvételük 'Only way' címmel, mely 3 számot és egy intro-t tartalmaz. 2008-ban az ABC tehetségkutató hazai fordulójában pop-rock kategóriában az elismerő negyedik helyen végeztek. Felléptek többek közt a ska harmadik hullámának legnagyobb alakajai , a The Toasters, illetve a holland Jaya the Cat előtt. Az energikus és fiatal zenekar remélhetőleg még sokáig a hazai ska színtér része lehet. Tagok: Takács Bálint - gitár Juhász András - basszus Kovács Ferenc - ének, gitár Herold János - dob Mészáros Nelli - tenor szaxofon Nádasi Zsuzsanna - alto szaxofon Horváth Kornél – trombita
Rövid ska történelem:
A ska zenei műfaj az 1950-es évek végén Jamaika szigetéről indult világkörüli hódító útjára, hogy az azt követő több mint négy évtizedben százezreket perdítsen táncra. Sikere nagyrészt a műfajban domináns lüktetést adó billentyűk és gitárok által játszott felütésnek, és a meghatározó szerepet kapó fúvósszekciónak köszönhető. A jamaikai ska a szigeten később rocksteadyvé, majd reggaevé fejlődött, és még Bob Marley is skaelőadóként kezdte. A műfaj további útját és terjedését a karibi szigetről az Egyesült Királyságban letelepedő fekete bevándorlók határozták meg, akiknek hatására a '70-80-as évek Angliájában is divatos lett a ska. A szigetországban ötvöződött a zene az európai hangzásvilággal, és beköszöntött a fekete-fehér kockás 2 Tone korszak, utalva az etnikai keveredésre: immáron a feketék és fehérek együtt játszották a zenét. Innen Amerikába vezetett az út, ahol a '90-es évek közepén újra felfedezték a műfajt, s a ska mindenféle fúziós változatban egészen a mainstreamig jutott el, és a No Doubthoz hasonló zenekarok több millió lemezt adtak el a jamaikai hangzásvilággal. Ma egyfajta letisztulás figyelhető meg, s a skának újra a tradicionális és dzsesszvonulata erősödik.
|